Jak prawidłowo żywić szczenię.
W prawidłowo ułożonym jadłospisie istotną rolę odgrywa nie tylko jakość posiłków, lecz także ich ilość. Zasada ta dotyczy nie tylko ludzi, ale również zwierząt.
Psy do siódmego miesiąca życia powinny spożywać 3 zbilansowane posiłki dziennie. Co ważne pomiędzy posiłkami powinny być zachowane regularne odstępy. Nie tylko czas odgrywa ważną rolę w żywieniu małych pupili. Karma powinna być podawana w tej samej misce oraz w wyznaczonym do tego celu miejscu. Nie należy zmieniać miejsca, w którym szczenię jest karmione, gdyż traci ono poczucie bezpieczeństwa oraz dobre zwyczaje.
Stały rytm karmienia ma ogromny wpływ na wypracowanie dobrych nawyków oraz stworzenie komfortu psychicznego czworonoga. Wyznaczone do posiłków miejsce będzie również łatwiej utrzymać w czystości.
Każdy produkt przeznaczony do spożycia przez psa zawiera tabelę, dotyczącą wartości odżywczych oraz dawkowania. Tabela określa zapotrzebowanie na składniki odżywcze, jednak jak każda taka informacja jest wartością orientacyjną. Nie zmienia to faktu, iż koniecznością jest zabezpieczenia dziennego zapotrzebowania szczeniąt w składniki odżywcze, przy uwzględnieniu jego temperamentu, częstotliwości spacerów oraz warunków mieszkaniowych.
Częstym błędem popełnianym przez właścicieli psów jest karmienie resztkami pozostałymi z posiłków. Oprócz tego, że przetworzone jedzenie zawiera przyprawy, które nie są wskazane czworonogom, ale również stanowią ogromne zagrożenie dla organizmu psa. Psy posiadają 42 zęby, jednak ich szczęki stworzone są do szarpania, a nie do żucia. Dodatkowo czworonogi mają nikłą zdolność do trawienia większości zbóż. Szczeniętom, jak i dorosłym psom absolutnie nie wolno podawać rodzynek oraz cebuli a całkowicie zabronionym jest spożywanie przez nie czekolady, gdyż zawarta w niej teobromina może stać się przyczyną śmierci pupila.
Prawidłowa dieta szczenięcia powinna obfitować w białka, które są niezbędne do budowania i regeneracji tkanki, tłuszcze odpowiadające za energię, jak również węglowodany oraz sole mineralne. Każdy szczeniak powinien też mieć dostęp do miski ze świeżą wodą.
Miłość do zwierząt często sprowadza nas do złych zachowań żywieniowych względem naszych małych podopiecznych. Przekarmianie psa może spowodować u niego nadwagę, która zarówno u ludzi, jak i u zwierząt stanowi ryzyko stanów chorobowych. Warto pamiętać, że wypracowanie prawidłowych nawyków żywieniowych u psa jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju. Psy to przyjaciele na dobre i na złe, dbajmy o ich kondycję i rozwój, zapewniając im zbilansowane i regularne posiłki a będziemy mieć wiernych długoletnich przyjaciół.