Jeż pigmejski – co warto o nim wiedzieć?

Young hedgehog in natural habitat. Selective focus

Jeż pigmejski to dość nietypowe zwierzątko domowe. Swą popularność zyskał dzięki mediom społecznościowym, gdzie znajdziemy wiele uroczych zdjęć jeży. W domowych warunkach zwierzak ten żyje średnio 5-6 lat. Dorosły osobnik waży 350-700 gram i osiąga długość 15-25 centymetrów. Jeż to mało wymagające zwierzę, dlatego nadaje się również dla osób pracujących.

Jeż pigmejski – co warto o nim wiedzieć?

Najważniejsze w hodowli jeża jest terrarium. To właśnie w nim nasz pupil będzie spędzał większość czasu. Dlatego warto wybrać jak największe lokum. Tutaj zdecydowanie najlepiej sprawdza się terrarium, w którym łatwiej jest utrzymać stałą temperaturę. Minimalne wymiary terrarium to 100 długości, i 50 cm szerokości, jednak im większe tym lepsze. W naturze jeże przemierzają spore dystanse, dlatego duże terrarium to podstawa. Nie możemy zapominać o wypuszczaniu jeża, żeby ten mógł swobodnie pochodzić przez godzinę lub dwie dziennie. Jako podłoże najlepiej wybrać zrębki drewniane, które dobrze chłoną mocz. Możemy również podzielić terrarium na kilka stref, w których będą różne podłoża. W terrarium możemy umieścić również domek. Musi on być odpowiednio duży, żeby jeż mógł swobodnie do niego wchodzić. Miska na pokarm powinna być ceramiczna, żeby jeżyk jej nie przewrócił. Wodę w poidełku musimy codziennie wymieniać na świeżą. Jeże stosunkowo szybko się oswajają. Z początku mogą bać się brania na ręce, jednak z czasem się przyzwyczają. Jeże lubią być głaskane pod pyszczkiem, a także na brzuchu. Czasem mruczą, co jest oznaką ich zadowolenia.

Czym karmić jeża?

Jeż pigmejski w naturze żywi się głównie insektami i larwami. W warunkach domowych możemy podawać karmę dla kota wysokiej jakości. Zawiera ona sporo białka, a także witaminy i minerały, których potrzebują jeże. Kilka razy w tygodniu możemy podać larwy mącznika, a także świeże owoce lub warzywa. Jako urozmaicenie możemy podawać karmę mokrą, również dla kota. Wybierając karmę kierujmy się tym, żeby na pierwszym miejscu w składzie było mięso.

1 thought on “Jeż pigmejski – co warto o nim wiedzieć?

  1. Zastanawiam się, czy trzymanie jeża w domu i w niewoli jest dobrym pomysłem. Są to zwierzęta dzikie i samotne.

Comments are closed.