Wydry – występowanie, zachowanie i charakterystyka

Wydry to ssaki wodne, które żyją w rzekach, ale także w morzu. Uważa się, że są one jednym z najbardziej inteligentnych gatunków na naszej planecie, ponieważ potrafią nawet budować narzędzia. Wydry to fascynujące zwierzęta, więc opowiemy Wam o nich więcej.

Charakterystyka wydry

Wydry są gatunkiem z rodziny mustelidae, czyli są spokrewnione z fretkami i borsukami. Bobry to gryzonie, więc nie mają nic wspólnego z wydrami, nawet jeśli wydaje nam się, że są spokrewnione.

Są to zatem ssaki wodne o dużym i nieco spłaszczonym ciele. Mogą mierzyć od 60 do 85 centymetrów długości, nie licząc ogona, który może stanowić prawie połowę długości ciała. Ich nogi są krótkie, a między palcami mają membranę, która pomaga im nurkować i pływać.

Jeśli chodzi o ich futro, mają brązowawy grzbiet i szarawy brzuch, a ich futro jest wodoodporne, co pomaga im utrzymać ciepło ciała, gdy są w wodzie. Jeśli chodzi o długowieczność, wydry żyją od 8 do 15 lat, choć w niewoli mogą żyć nawet dwa razy dłużej.

Wbrew temu, co sądzi wiele osób, wydry nie żywią się jagodami i roślinami. Żywią się głównie rybami, więc możemy powiedzieć, że są mięsożercami, chociaż niektóre gatunki jedzą żaby; a inne, które żyją w obszarach tropikalnych, kopią na dnie rzek, aby znaleźć krewetki lub kraby.

Siedlisko wydry

Wydry żyją niemal na całym globie – z wyjątkiem Australii i Antarktydy – i zwykle zamieszkują brzegi rzek lub jezior, ale istnieją pewne gatunki morskie, które zwykle preferują słodką, ciepłą wodę.

Jednak dzięki wodoodpornemu futru i kilku warstwom tłuszczu są w stanie wytrzymać zimne wody. Żyją w płytkich akwenach, bo choć są wodne, to wiele godzin dziennie spędzają na lądzie wylegując się na słońcu. Wydry bez problemu spotkasz w Łebie – tutaj poznasz wszystkie cuda natury Łeby.

Najczęściej przebywają na terenach bagiennych, mokradłach lub w lasach otoczonych wodą, co pozwala im bardzo dobrze się ukryć i uciec przed drapieżnikami. Należy również zauważyć, że wydry nie mają wielu drapieżników: ich największym zagrożeniem jest człowiek, który pożąda ich skór.

Zachowanie wydry

Wydry to potulne zwierzęta, które zazwyczaj nie atakują bez ostrzeżenia. Są terytorialne i mogą walczyć z członkami własnego gatunku, ale zazwyczaj bez problemów koegzystują ze zwierzętami innych gatunków.

Najbardziej aktywne są w nocy, gdyż dzień wykorzystują do ukrywania się. Wydry mają zdolność do używania narzędzi, aby pomóc sobie w zdobywaniu pożywienia. W rzeczywistości widziano osobniki używające skał do kruszenia muszli, których nie mogły otworzyć własnymi pazurami. Istnieje bardzo mało jest zwierząt, które umieją posługiwać się narzędziami, więc jest to oznaką dużej inteligencji.