Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Wet and dry pet food. Cat or dog pate on old table. Top view.

Żywienie psa wpływa na funkcjonowanie jego organizmu. Większość właścicieli czworonogów decyduje się na podawanie gotowej karmy. Jest to stosunkowo tani, i bardzo wygodny sposób. Jednak pamiętajmy, żeby wybierać karmę dobrej jakości.

Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

Sucha karma dla psa jest najczęściej wybierana jako sposób żywienia naszych pupili. Za dzienne wyżywienie psa dobrej jakości karmą zapłacimy około 2 złote, co jest niedużym wydatkiem. W wyborze odpowiedniej karmy powinniśmy się kierować przede wszystkim składem. Często te najdroższe karmy mają gorszy skład, od tych ze średniej półki cenowej. Psy to mięsożercy, dlatego mięso powinno znajdować się na pierwszym miejscu w składzie. Źródłem węglowodanów może być ryż biały lub brązowy, kukurydza, ziemniaki, a także inne warzywa i owoce. Najlepiej wybierać karmy bezzbożowe. Zboża są kaloryczne i często uczulają psa. Najtańsze karmy marketowe powinniśmy unikać szerokim łukiem. Zawierają one znikomą ilość mięsa i duże ilości szkodliwych zbóż. Warto też zauważyć, że marketowe karmy często są reklamowane w telewizji. Z kolei dobrej jakości karmy, które znajdziemy w sklepach zoologicznych nie są reklamowane. Dzieje się tak, ponieważ producenci dobrych karm wiedzą, że właściciele psów wybiorą produkty z lepszym składem. Jeśli chcemy zaoszczędzić na zakupie karmy, to warto robić zakupy przez internet. W ten sposób możemy kupić karmę o kilkanaście lub kilkadziesiąt złotych taniej.

W przypadku karmy mokrej sprawa wygląda podobnie. Tutaj również na pierwszym miejscu powinno być mięso. Warto również zwrócić uwagę na dawkowanie. Dobrej jakości karma mokra powinna dostarczać wszelkich niezbędnych składników w małej porcji. Dla przykładu pies o wadze 15 kg może zjeść 2 puszki jednej karmy, lub 3 puszki drugiej. Oczywiście lepszym wyborem będzie pierwsza opcja, ponieważ karma ta jest lepiej zbilansowana.

Jak przechowywać karmę?

Suchą karmę powinniśmy kupować tak, żeby zużyć ją w ciągu maksymalnie czterech miesięcy. Niektóre worki zawierają zamknięcie strunowe, które jest dość szczelne. Dobrym rozwiązaniem są również specjalne pojemniki na karmę. Tutaj lepiej wybrać te z wyższej półki. Będzie on bardziej szczelny, co zapobiegnie utlenianiu się składników odżywczych w karmie. Z kolei karmę mokrą możemy przechowywać w temperaturze pokojowej. W upalne dni lepiej przenieść ją do piwnicy. Po otwarciu puszki przechowujemy ją w lodówce. Otwartą mokrą karmę powinniśmy zużyć w ciągu 48 godzin.

1 thought on “Jak wybrać najlepszą karmę dla psa?

  1. W moim domu serwuje psu karmę, czasami resztki z obiadu i specjalnie gotowane pokarmy dla psa. Serwowanie samej karmy w mojej opinii jest monotonne dla psa.

Comments are closed.