Szklana kula dla rybek akwariowych – ładna ozdoba czy szkodliwy gadżet

Goldfish in a bowl. Goldfish in a dirty water tank.Vintage style photo. Defocused blurry background.

Rybki akwariowe to często pierwsze doświadczenia naszych dzieci ze zwierzętami domowymi, warto więc zadbać, aby świadomie wprowadzać je w pojęcie odpowiedzialności, samemu dając odpowiedni przykład. Szklana kula to nadal częsty wybór, chociaż ich negatywny wpływ na dobrobyt zwierząt został poznany już wiele lat temu. Piękna ozdoba na domowej komodzie może bowiem stać się przyczyną utraty zdrowia, a nawet śmierci rybek. Zasadność wprowadzenia zakazu ich używania do hodowli żywych zwierząt została uznana w wielu krajach na świecie, w których tego typu praktyki wiążą się z zarzutami torturowania zwierząt. Dlaczego więc tak naprawdę szklane akwaria pociągają za sobą aż takie konsekwencje? Po pierwsze są one zwykle mniejszych rozmiarów niż inne rodzaje szklanych pojemników, co wpływa na znacznie szybsze tempo powstawania zanieczyszczeń, które z kolei w sposób negatywny mogą wpływać na zdrowie hodowanych rybek.

Zanieczyszczenia tego typu mogą powodować niższej jakości wymianę gazową, co w skrajnych przypadkach prowadzi do uduszenia się naszych pupili. Małe rozmiary pojemnika są jednoznaczne z mniejszą jego objętością, a specyficzny, kulisty kształt i zakrzywione ścianki akwarium wymuszają ruch rybek po okręgu, a to z kolei powoduje większe zmęczenie u zwierząt, które mogą zostać zmuszone do zaprzestania z tego powodu dalszej, jakiejkolwiek aktywności. Po drugie raz przyzwyczajone rybki do kulistego akwarium mogą mieć problemy z przystosowaniem się do innego kształtu pojemnika, przez co pomoc zwierzętom może być utrudniona. Warto również zdać sobie sprawę, iż zakrzywione ścianki akwarium powodują, że rybki odbierają stałe drgania poprzez linię boczną, a to sprawia, iż zawieszone są one w nieustannym czuwaniu, czyli są one stale narażone na pewnego rodzaju czynnik stresowy.

Kuliste akwarium dodatkowo często nie jest w stanie pomieścić niezbędnego wyposażenia do znalezienia kryjówki czy umieszczenia roślinek. Takie akwarium sprawdzi się więc perfekcyjnie jako ozdoba dla roślin, jednak nie powinno być wykorzystywane do opieki nad zwierzętami. Oprócz wszystkich przytoczonych argumentów, warto także zdawać sobie sprawę, że kształt kuli będzie działał dla rybek jako soczewka, wpływająca na zniekształcony obraz przez nie widziany. To może spowodować problemy ze wzrokiem, a nawet ich ślepotę. Warto zwrócić więc uwagę na kształtowanie odpowiednich nawyków troski i świadomości w naszych rodzinach, za co towarzyszące nam zwierzęta będą z pewnością wdzięczne.