Ciekawostki o słoniach

Słonie to inteligentne, społeczne i niesamowicie silne stworzenia. Pewnie już to wiesz. Chociaż uważa się, że przed laty było ponad 300 gatunków słoni, obecnie pozostały tylko trzy: afrykański słoń sawannowy (Loxodonta africana), afrykański słoń krzaczasty (Loxodonta cyclotis) i słoń azjatycki (Elephas maximus). Afrykański słoń leśny był kiedyś uważany za podgatunek słonia afrykańskiego, ale analiza genetyczna pokazuje, że te dwie populacje słoni rozeszły się od siebie siedem milionów lat temu. Słonie afrykańskie są znacznie większe. Dorosłe samce zbliżają się do sześciu do siedmiu ton, co czyni je największymi ssakami lądowymi. Słonie azjatyckie ważą znacznie mniej, bo od czterech do pięciu ton. Istnieje wiele ciekawych i interesujących faktów na temat słoni. Poznaj je!

Są niezwykle inteligentne

Dorosłe słonie mają ogromne mózgi, trzykrotnie większe od ludzkich. Wielkość ta, w ujęciu względnym, jest dość mała w stosunku do ich ogólnego dużego rozmiaru. Obdarza je jednak wielką inteligencją, w rozumieniu zwierzęcym. Na przykład pozwala mu to na używanie swojej trąby z wielką wprawą. Ponadto słonie wykazują wysoki stopień empatii wobec innych członków stada oraz samoświadomość. Na przykład poprzez rozpoznawanie siebie w lustrach.

Ciąża trwa 22 miesiące

Słonie mają najdłuższy okres ciąży spośród wszystkich ssaków lądowych. Nowonarodzone słonie ważą od 90 do 110 kg. Zanim matka urodzi nowe słoniątko, mija zwykle od czterech do pięciu lat i zazwyczaj przy każdym porodzie rodzi się tylko jedno cielę. To dlatego populacje słoni tak długo się regenerują.

Słonie odprowadzają ciepło swoimi uszami

Słonie wykształciły własne, unikalne wentylatory uszne, za pomocą których usuwają lub odprowadzają nadmierne ciepło. Duża powierzchnia ich uszu wyłożona jest gęstą siecią naczyń krwionośnych, które przekazują ciepło do otoczenia i pomagają je schładzać. Ponadto dzięki dużym uszom słonie mogą usłyszeć nawoływanie stada z odległości ponad 8000 km, a także zbliżanie się każdego drapieżnika.

Trąba jest cennym narzędziem słoni

Trąba jest jednym z najbardziej niezwykłych znaków słonia. Mają ponad 100 000 wiązek włókien mięśniowych, co czyni je delikatnymi i precyzyjnymi narzędziami. Używają ich nie tylko do oddychania, wąchania i jedzenia, ale także do chwytania gałęzi drzew, podnoszenia przedmiotów ważących nawet 300 kilogramów, pieszczot, pobierania ukrytej wody i brania prysznica. Jeśli odwiedzisz ogród zoologiczny w Gdańsku, to będziesz w stanie zaobserwować trąbę słonia na własne oczy!

Samice dominują w stadach

Słonie wykształciły unikalną strukturę społeczną. Samce i samice żyją zupełnie osobno, a kontaktują się tylko w okresie godowym. Trzy lub cztery samice, wraz z cielętami, gromadzą się w stadach liczących do kilkunastu członków. Samce żyją samotnie lub w mniejszych stadach z innymi samcami. Stada żeńskie mają strukturę matrylinearną: członkowie idą za przykładem matriarchy, a gdy matriarcha umiera, jej miejsce zajmuje najstarsza córka.