Mój pies cierpi na lęk separacyjny – co robić?!
Lęk separacyjny to problem, z którym boryka się wiele czworonogów. Dotyczy on zarówno zwierząt adoptowanych, jak i tych pochodzących z hodowli, które nie zostały nauczone, jak radzić sobie z samotnością i rozstaniem z opiekunem. Jak objawia się lęk separacyjny u psów i co możesz zrobić, by pomóc swojemu pupilowi?
Lęk separacyjny u psa – objawy
Lęk separacyjny u psów najczęściej problem zauważany jest przez właścicieli, gdy po powrocie do domu zastają totalną demolkę. Pogryzione meble, rozrzucone przedmioty – to wszystko może świadczyć o tym, że zwierzę nie radzi sobie z rozstaniem i przeżywa lęk separacyjny, gdy tylko wyjdziesz z domu. Wbrew powszechnej, krzywdzącej opinii, nie jest to wynik braku wychowania czy wrodzonej złośliwości. W takiej sytuacji zwierzę potrzebuje zrozumienia i wsparcia ze strony opiekuna.
Inne objawy lęku separacyjnego obejmują również wokalizację. O tym zwykle właściciel dowiaduje się od sąsiadów, którzy zgłaszają mu, że po jego wyjściu pies ciągle wyje lub szczeka. Niektóre zwierzęta mogą również mieć problem z kontrolowaniem potrzeb i ze stresu załatwiają się w domu, nawet bezpośrednio po wyjściu opiekuna.
Lęk separacyjny – dlaczego pies lubi jasne zasady?
Dla psa, który boryka się z lękiem separacyjnym bardzo ważne jest ustalenie prostych i jasnych zasad. Kombinowanie i wymykanie się chyłkiem z mieszkania tak, by pies nie zauważył, może jedynie nasilić problem, sprawiając, że zwierzę wpadnie w panikę, gdy tylko się zorientuje, że zostało samo. Uregulowanie rytmu dnia i wprowadzenie porządku w codzienne rytuały może pozwolić pupilowi łatwiej zrozumieć sytuację.
Zacznij stosować szereg konkretnych rytuałów, nie tylko związanych z twoim wyjściem z domu. Wprowadź regularne pory posiłków oraz spacerów, dzięki czemu każdy dzień będzie dla psa oczywisty. Jeśli planujesz wyjść z domu – nie olewaj całkowicie psa, ale również nie nakręcaj jego emocji. Pamiętaj również, by zapewnić mu długi, stymulujący spacer z odpowiednią ilością węszenia oraz treningu, zanim wyjdziesz z domu na dłużej. Jeśli nie radzisz sobie z codziennymi rytuałami – skontaktuj się z behawiorystą.
Czy klatka pomaga w leczeniu lęku separacyjnego u psów?
Doskonałym sposobem na nauczenie psa niezależności jest wprowadzenie klatki kenelowej. Dzięki temu zwierzę łatwiej zrozumie, że fakt, iż znikasz z jego pola widzenia nie musi wiązać się z niczym strasznym. Nauczy się odpoczywać i nie uzależni się od twojej obecności i ciągłej uwagi. Trening klatkowy powinien być jednak robiony z głową, w taki sposób, by jak najlepiej skojarzyć kenel z przyjemnością i odpoczynkiem. Dlatego ważne jest, by przebiegał on powoli, z tempem dostosowanym do konkretnego psa.