Dlaczego pies szczeka w domu?

Zarówno szczekanie jak i wycie, skowyt, warczenie, piszczenie czy skomlenie to sposoby komunikowania się czworonoga. Mogą oznaczać wiele rzeczy: od radości przez niepewność, podekscytowanie, znudzenie po sygnały groźby lub ostrzeżenia. Pies szczeka w różnych sytuacjach i jest to dla niego coś naturalnego.

Niektórzy właściciele psów borykają się z problemem szczekania pupila w domu

Jednak nadmierne szczekanie może być denerwujące, szczególnie dla sąsiadów.

Dlaczego pies szczeka w Twoim domu?

  1. Podstawowym krokiem jest ustalenie, dlaczego pies szczeka i w jakich sytuacjach się to dzieje. Niektóre zwierzęta sygnalizują w ten sposób, że czegoś od nas potrzebują. Może są głodne, chcą się napić, może potrzebują wyjść za potrzebą lub chcą po prostu bawić się ze swoim właścicielem. Najczęściej psy szczekają, gdy zostają same w domu.
  2. Kiedy pies szczeka w domu pod naszą nieobecność, możemy zastosować pewne sposoby, aby zniwelować ten problem. Wychodząc z domu możemy zostawić włączone radio lub naszą ulubioną muzykę, aby pies słyszał znajome odgłosy. W ten sposób będzie czuł się bezpiecznie i spokojnie. Możemy również zostawić zabawki, które zajmą naszego czworonoga i w ten sposób odwrócą uwagę od tęsknoty do właściciela.
  3. Dobrym sposobem jest pozostawienie jakiejś części naszej garderoby np. stary, niepotrzebny podkoszulek. Pies będzie czuł zapach swojego opiekuna i na pewno będzie spokojniejszy.
  4. Ważnym elementem jest fakt, aby pies wcześniej dobrze się wybiegał i zmęczył. Spacery powinny być częste, długie i urozmaicone, połączone z zabawą w aportowanie.

Kiedy pies szczeka bez wyraźnej przyczyny, musimy podjąć kroki, tak aby go oduczyć takiego zachowania. Oto kilka sposobów:

  1. Trening zachowań, czyli w jakich sytuacjach pozwalamy na szczekanie.
  2. Przy dobrym zachowaniu nagradzamy naszego pupila jego ulubionym przysmakiem. To pomoże nam przyswoić dobry nawyk.
  3. Nauka innego komunikowania się psa z opiekunem np. zamiast szczekania z powodu głodu, pies będzie czekał na posiłek przy swojej misce.
  4. Pomocna jest komenda „cisza”. Kiedy pies szczeka, podsuwamy mu smakołyk, kiedy zacznie wąchać i przestanie szczekać, mówimy stanowczo komendę „cisza” i dajemy przekąskę.

Kiedy nasze starania na nic się zdają, zawsze możemy skorzystać z pomocy specjalistów tzw. behawiorystów lub przeczytać więcej wpisów o psach w serwisie https://www.zwierzak.pl/.