Słowiński Park Narodowy

park

Należy wiedzieć, że Słowiński Park Narodowy o powierzchni 327, 44 km2 został założony według różnych źródeł: 1 stycznia 1967 lub 1969 roku. Celem jego powstania było zachowanie w niezmienionym kształcie jezior przymorskich, torfowisk, bagien, łąk, nadmorskich borów bażynowych i unikatowych w Europie wydm ruchomych.

Naturalny krajobraz Mierzei Łebskiej i jej okolic należy do najpiękniejszych w Europie. Trzeba wiedzieć, że Słowiński Park Narodowy jest światowym rezerwatem przyrody, który wpisany jest na listę UNESCO. Najcenniejszym obszarem parku są wędrujące wydmy, ich wysokość przekracza 40 metrów. Ruchome piaski bezlitośnie zasypują łąki i lasy. Nierzadkim widokiem są kikuty przysypanych drzew, niekiedy przesuwająca się wydma odsłania fragmenty budowli niemieckiego poligonu lub drewniane szczątki chałup zasypanych niegdyś wsi.

Według wielu badaczy najwyższa z ruchomych wydm, to jest Góra Łącka kryje ponoć osadę Łączki, która przez wędrujące piaski została zasypana w XVIII wieku. Co ciekawe, wydmy parku na planie filmu „Faraon” Jerzego Kawalerowicza wystąpiły w roli afrykańskiej pustyni. Park ten jest też ogromnym skupiskiem rzadkich gatunków roślin. Warto wiedzieć, że rodowód niektórych z nich sięga okresu zlodowaceń: wśród torfowisk i borów bagiennych występuje na przykład polodowcowy relikt – malina moroszka.

Spotkać możemy honkenię piaskową, rosiczkę, storczyki plamiste. Na mokradłach żyją bekasy, kuliki, żurawie i perkozy, a w lasach bieliki, rybołowy i wiele gatunków sów. Generalnie przymorskie jeziora są siedliskiem około 255 gatunków ptaków. Trzeba dodać, że park ten jest dostępny dla turystów, ale pamiętajmy o tym, że wolno nam poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Natomiast tereny 12 wydzielonych w parku obszarów ochrony ścisłej dostępne są wyłącznie dla naukowców, którzy prowadzą badania.

Piękne parki, co prawda nie narodowe, ale za to urocze zieleńce, można znaleźć w Rudzie Śląskiej. Jeżeli będziesz ze swoim pupilem w okolicy, warto wybrać się na relaksujący spacer w jednym z pięknych miejsc, jakie opisujemy na https://rudainfo.pl.