Chomik dżungarski czy syryjski – którego wybrać?
Chomiki to małe i urocze gryzonie, które często kupujemy naszym dzieciom. W ten sposób możemy nauczyć je odpowiedzialności. Oczywiście musimy pilnować, żeby chomik miał zapewnione dobre warunki do życia. Dwie najpopularniejsze odmiany to chomik dżungarski, i syryjski. Różnią się między innymi wielkością. Dodatkowo wymagają nieco innych warunków do życia.
Chomik dżungarski czy syryjski – którego wybrać?
Chomik dżungarski jest tym częściej wybieranym. Zawdzięcza to swojej wielkości. Dorosły osobnik osiąga 8-11 cm długości, i waży około 30-55 g. Chomiki dżungarskie w warunkach hodowlanych żyją średnio do 2-3 lat. Mimo swoich rozmiarów potrzebują sporej dawki ruchu w ciągu dnia. Klatka dla tego chomika powinna przede wszystkim zawierać piętra, półki, tunele, drabinki, i inne elementy do wspinania. Oprócz tego niezbędny jest kołowrotek. W naturze chomiki pokonują spore dystanse każdego dnia. Kołowrotek pozwoli naszemu pupilowi aktywnie spędzić wolny czas. W klatce nie może zabraknąć poidełka, miski na pokarm i domku, w którym nasz pupil będzie spędzał dnie. Chomiki są bowiem nocnymi zwierzętami. W ciągu dnia śpią i budzą się pod wieczór. Nie powinniśmy budzić chomika w ciągu dnia, gdyż jest to dla niego stresujące.
Chomik syryjski jest większy, gdyż osiąga długość 15-18 cm. Może ważyć 100-170 g i żyje średnio do 4 lat. Klatka dla chomika syryjskiego powinna mieć wymiary minimum 60×40 cm, chociaż zaleca się większą. Chomiki syryjskie również lubią się wspinać. W klatce możemy umieścić różnego rodzaju półki, tunele czy hamaki. Ważny jest również kołowrotek. Powinien mieć on średnicę 30 cm. Zbyt mały kołowrotek powoduje urazy kręgosłupa.
Niezależnie od tego jakiego chomika wybierzemy musimy pamiętać o odpowiednim podłożu. Dobrze sprawdzają się trociny, jednak warto wybrać te odpylone. Ściółki roślinne to również dobry wybór. Chomiki nie jedzą siana, ale mogą z niego zbudować swoje gniazdko. Domek, miski, kołowrotek i poidełko to niezbędne akcesoria. Oprócz tego warto dokupić półki, tunele czy hamaki. Dzięki temu nasz pupil będzie miał zapewnioną rozrywkę. Pamiętajmy też, że chomiki to terytorialne zwierzęta. Dlatego też muszą być trzymane w pojedynkę. Co prawda w naturze żyją one w stadach, jednak mają dostępny duży teren. W klatce jest zbyt mało miejsca dla dwóch chomików.