Kot długowłosy – munchkin

Tabby cat lying on the lawn, enjoying while being brushed and combed

Niewątpliwie to jedna z najbardziej oryginalnych, a jednocześnie najbardziej kontrowersyjnych ras, jakie ostatnio się pojawiły. Cechą tych kotów jest wyraźne skrócenie kości długich kończyn, przy zachowaniu normalnej długości pozostałych kości szkieletu. Hodowcy twierdzą, że mutacja ta w żadnym stopniu nie wpływa na zdrowie kotów, ale to pokaże czas. Możliwe, że właściwa kotom giętkość kręgosłupa pozwala im uniknąć problemów, jakie są udziałem krótkonogich ras psów. Hodowcy utrzymują, że muchkiny występują w trzech odmianach: standardowej, skrajnie krótkonogiej, i miniaturowej; zwłaszcza ta ostatnia wzbudza wiele kontrowersji. Jak dotąd, poza amerykańskim TICA, żadne z liczących się stowarzyszeń nie uznaje tej rasy, w i w TICA uznana jest tylko prowizorycznie.

Co możemy powiedzieć o historii tej rasy kota?

Osobniki karłowate zdarzają się u wielu gatunków ssaków, a koty nie są pod tym względem wyjątkiem. Początek rasie munchkin dał krótkonogi kociak, urodzony w roku 1983 roku w Luizjanie; kiedy grupa hodowców zdecydowała się na utrwalenie tej mutacji, spotkała się z krytyką, ale nie powstrzymało to rosnącej sławy jamnikowatych kotów. TICA, jako jedyne większe stowarzyszenie, uznała rasę prowizorycznie w 1995 roku, ale wzorzec jej jest bardzo lakoniczny. Hodowcy innych ras obawiają się, że ktoś wymyślić może karłowate wersje ich kotów, i pewnie nie jest to wykluczone, niemniej TICA stanowczo zabrania kojarzenia munchkinów z już ustalonymi rasami kotów, a stowarzyszenia hodowców sceptycznie podchodzić będą do jakichkolwiek nowych miniatur.

Oto cechy zewnętrzne charakterystyczne dla tej rasy kota:

1). Głowa – średniej wielkości – ani okrągła, ani klinowata.

2). Uszy – trójkątne, średniej wielkości.

3). Oczy – duże, kształtu, orzecha, o przyjaznym wyrazie.

4). Nogi – skrócone, proste, o łapach lekko rozstawionych na boki.

5). Tułów – średniej wielkości, grzbiet lekko wysklepiony od kłębu do zadu.

6). Ogon – średniej grubości, zwężający się ku tępemu końcowi.

7). Waga – 2,25 do 4 kg.

8). Umaszczenia – wszelkie maści i wzory umaszczeń, w tym znaczone, sepia i norka.

Dodatkowa uwaga – już tuż po urodzeniu wiadomo, który kociak mieć będzie krótkie nogi, a który normalne. Zwolennicy tej rasy utrzymają, że najbardziej atrakcyjny nie jest jej wygląd, ale charakter: munchkiny zachowywać mają ciekawość i zabawną naturę małego kociaka przez całe życie. Należy też wiedzieć, że dopuszczalne są wszystkie maści i wzory umaszczenia, co nieuniknione u rasy, która rozwijała się poprzez kojarzenia z kotami domowymi o nieznanym pochodzeniu. Najbardziej popularne są koty pręgowane i łaciate; maści i wzory orientalne występują rzadziej.